Mogelijk al vanaf midden 2025 zal de elektrolyser, met de naam ELYgator, op zeer efficiënte wijze wind- en zonne-energie kunnen omzetten in verschillende hernieuwbare producten.

Door hernieuwbare energiebronnen te benutten voor de omzetting van elektriciteit naar waterstof, wordt voorkomen dat een ‘overschot’ aan hernieuwbare elektriciteit verloren gaat. Het moment van opwekken van bijvoorbeeld windenergie valt immers niet altijd gelijk met het tijdstip waarop de elektriciteit nodig is. Door deze energie op grote schaal eerst om te zetten in waterstof, kan een balans op het elektriciteitsnet behouden worden.

Groene waterstof is niet het enige voordeel van ELYgator. In het elektrolyse-proces worden ook zuurstof en warmte gegenereerd. Air Liquide kan deze zuurstof via bestaande infrastructuur leveren aan de lokale industrie, maar mogelijk ook de warmte aan huishoudens via een verwarmingsnet. Zo kan de hernieuwbare energie maximaal benut worden.

ELYgator krijgt een elektrolyse-capaciteit van maar liefst 200 MW. Hiermee zal meer dan 3 miljoen ton CO2-uitstoot vermeden worden in de eerste 10 jaar na ingebruikname. De realisatie in Terneuzen versterkt de Schelde-Deltaregio als een van de grootste waterstofclusters van Europa en draagt bij aan een verdere verduurzaming van de industrie in deze regio.

Het project ELYgator bevindt zich momenteel in het selectieproces voor steun vanuit het Europees Innovatiefonds. Deze steun is belangrijk voor de realisatie van dit omvangrijke project. Het is een belangrijke investering voor de regio, een belangrijke stap in de energie- en industrie transitie en het streven naar een CO2-neutrale industrie tegen 2050.

Gerelateerd nieuws

Ørsted blijft innoveren binnen de offshore windindustrie met windpark Borssele 1 & 2

26 september, 2025

Smart Delta Resources-partner Ørsted zorgt voor de bedrijfsvoering en het onderhoud van het windpark Borssele 1 & 2. Door te investeren in drone-technologie, innovatieve installatiemethoden en bio-diversiteitsbevordering boekt Ørsted belangrijke technologische vooruitgang binnen de offshore windindustrie.

orsted

Volvo Group Gent 50 jaar: start bouw zero-emissie mobiliteitshub

19 september, 2025

Volvo Group viert het 50-jarig bestaan van de vrachtwagenfabriek in Gent en zet tegelijk de volgende stap in duurzame transformatie: de bouw van een zero-emissie mobiliteitshub op en rond het terrein. Het 50-jarig jubileum werd feestelijk gemarkeerd op de site in Gent. Het programma stond in het teken van vakmanschap, innovatie en de duurzame toekomst van mobiliteit.

Volvo Group Belgium 50 jaar Air Products SDR

Nieuw hoogspanningsstation Baekeland versterkt energietoekomst van Gentse regio

17 juni, 2025

In het hart van de Gentse havenzone, een cruciale schakel in de Vlaams-Nederlandse industrie, start Elia dit jaar met de bouw van een nieuw hoogspanningsstation: Baekeland. Dit project markeert een belangrijke mijlpaal in de energietransitie van de Gentse SDR-regio.

Baekeland Elia Smart Delta Resources